Keď budete mať za sebou poslednú várku napečených koláčov, istotne vám zostanú v chladničke bielky. A to ešte nejaké pribudnú po príprave vianočiek. To sú presne tie potrebné na snehový dezert. Napečte si menšie korpusy a uzavrite do krabice. Na Štedrý večer luxusne dokončia vašu slávnostnú hostinu.
Hneď v úvode ešte jedna informácia – šľahanie bielkov za vás spraví šľahač a celá príprava trvá len 20 minút, takže stojí za to obetovať sa. Aspoň u nás je to taký rituál, než s konečnou platnosťou odprášim kuchyňu zo závoja múky a cukru a zatvorím svoju kuchárku s rodinnými receptami. Na snehové pečivo sa musí ísť trošku špeciálne, ale žiadna veda to nie je. Pár drobných rád som sústredila na konci článku.
Jediné, čo potrebujete na prácu, je cukrárske vrecko s väčšou, ostro rezanou hubicou. Tentokrát som využila jednorazové mikroténové vrecká, a musím povedať, že sú šikovné. Sú tenučké a v rukách nemáte žiadny prekážajúci materiál. A hurá, odpadá umývanie... Práca išla pekne od ruky, čo som bola rada, pretože na účely fotenia som robila celý proces 3×, ku každej krokovke zvlášť :o)
Tak, zase za rok!
MINI PAVLOVA
Príprava: 20 minút + sušenie a zdobenie * Získate: 3 veľké dezerty alebo 6 menších - veľké porcie sú určené vždy pre 2 osoby
Cesto
Krém
Na dozdobenie
1. Na šľahanie použite bielky krátko ponechané v izbovej teplote. Vložte ich do misky, pridajte štipku soli a začnite šľahať na malé otáčky, aby ste do bielkov dostali vzduch. Keď sa trošku nadýchnu, pridajte výkon a ušľahajte pevný sneh, až bude robiť mäkké špičky.
2.Teraz začnite pridávať cukor. Musí byť veľmi jemný, pridávajte ho po lyžičkách a každú dobre zašľahajte. Hmota sa začne spevňovať. Túto časť procesu neuponáhľajte, tá je najdôležitejšia. Cukor sa musí dokonale rozpustiť. Poznáte to tak, že výsledná hmota sa začne lesknúť. Sneh mnohonásobne zväčší objem, leskne sa a je tak pevný, že robí ostré špičky.
3.Teraz povrch poprášte preosiatym škrobom, pridajte ocot a s poslednou lyžičkou cukru všetko zašľahajte. Je hotovo. Rúru vyhrejte na 150 °C.
4. Hmotu presuňte stierkou do vrecka – zmestí sa tam celá a na pripravený papier na pečenie nastriekajte šesť 9 cm širokých koliesok. Pracujte od stredu smerom von. Pečte najprv 10 min pri teplote 150 °C, potom teplotu znížte na 120 °C a pokračujte ešte 45 minút. Plech ponechajte na strede rúry a kontrolujte, či pečivo príliš netmavne. Malo by zostať jemne béžové vplyvom skaramelizovania cukru. Korpusy sa dosť zväčšia, takže s tým počítajte. Hotové pečivo ponechajte v mierne pootvorenej rúre vychladnúť, najlepšie cez noc.
Zdobenie – Studenú smotanu ušľahajte do tuha. Pridajte do nej mascarpone izbovej teploty a 3 lyžice cukru a ručne metličkou zašľahajte. Tri korpusy nazdobte krémom, použite opäť zdobiace vrecko a hubicu s jemnejším prerezaním. Pridajte horné korpusy. Vo vodnom kúpeli rozpustite čokoládu, zrieďte ju maslom alebo smotanou tak, aby bola polotekutá a lyžicou ju naneste na dezerty. Bohato dozdobte semienkami granátového jablka.
Do vrecka sa zmestila celá jedna várka snehu. Vyjde na spomínaných 6 korpusov. Pokiaľ netrafíte pravidelné kolieska, nakreslite si ich pomocou hrnčeka na rub papiera na pečenie. Sneh nanášajte od stredu smerom ku kraju a dodržujte veľké rozostupy. Na nasledujúcej fotke je vidieť, ako korpusy vyrástli a priblížili sa k sebe.
Cukor jemne karamelizuje a tak našľahaný sneh vytvorí pekný krémový povrch. Keby ste pri sušení použili vyššiu teplotu, príliš stmavne. Keď korpusy rýchlo vytiahnete z rúry a prudko ich ochladíte, popraskajú vám, ako mne pri fotení. Korpusy treba nechať pomaličky vychladnúť v rúre, ideálne po celú noc. Teraz už zostáva len Pavlovu nazdobiť. Zvolila som čokoládu a sladké semienka z granátového jablka. S chuťou krému, ktorý pochúťku jemne prevlhčí, máte pred sebou dezert hodný kráľa!
NA ČO SI DAŤ POZOR PRI SNEHOVOM PEČENÍ