Organický nefiltrovaný jablkový ocot je jedným z dôležitých domácich prostriedkov na celý rad neduhov. Od staroveku ho ľudia používali ako spoľahlivé liečivo. Obsahuje bielkoviny, enzýmy a zdraviu prospešné baktérie.
Keď si pôjdete kúpiť kvalitný jablčný ocot, zriedka uvidíte jeho zafarbenie. Ukladá sa v tmavých fľašiach, aby bol chránený pred svetlom. Keď ukončíte jeho výrobu, ktorá je mimochodom viac než jednoduchá, uložte ho tiež tak. Len pre fotenie som zvolila transparentnú fľašu, aby som vás previedla celým procesom, než ocot skončí v keramickom dávkovači. Treba podotknúť, že teraz, po dvoch mesiacoch zrenia, má ocot ešte oveľa svetlejšiu farbu. Bude zrieť a stále sa ustaľovať. Bez čistenia sa však úplne nezbaví vlákniny a nebude absolútne priehľadný. Rovnako vyzerajú aj jablčné octy v BIO kvalite, ktoré si môžete zakúpiť v obchodoch so zdravou výživou a drogériách za podstatne vyššiu cenu.
Domáca výroba octu je úplne jednoduchá. Len jednu vec nesmiete podceniť, a to je kvalita jabĺk. Dajte si tú prácu a zožeňte si jablká v BIO kvalite, teda také, ktoré neboli chemicky ošetrené počas pestovania aj pri uložení na zimu. Dôležitou surovinou pre ocot sú totiž jablčné šupky, a tie si musia zachovať všetku mikroflóru potrebnú na správne kvasenie i ochranu octu. Na čo všetko vám bude ocot užitočný, si prečítajte v závere článku.
Príprava: 30 minút * Zrenie: 6 týždňov * Získate: niečo cez 1 l octu
1. Jablká bežným spôsobom umyte, ale nijako ich nedrhnite, aby ste z povrchu neodstránili potrebné látky. Jablká zbavte stopiek a okvetí, rozštvrťte ich a nastrúhajte aj so šupkou a jadrovníkom, vypadnuté jadierka zachyťte a nechajte ich v zmesi. Ideálne bude, keď použijete robota.
2. Pripravte si väčšiu misku (najlepšie sklenenú alebo smaltovanú) s 1,5 l vlažnej vody. V malom množstve vody rozpustite a dokonale rozmiešajte droždie. Zafunguje ako štartér kvasného procesu. Do vody vložte všetky nastrúhané jablká, pridajte droždie a všetko premiešajte. Misku prikryte utierkou, aby šiel k obsahu vzduch, ale nešlo k nemu toľko svetla, a ponechajte ju v izbovej teplote po dobu 10 dní. Čím menej bude svetlá, tým lepšie prebehne fermentácia. Dvakrát za deň zmes poriadne premiešajte silikónovou stierkou alebo vareškou.
3. Po tejto dobe prestanú jablká kvasiť a zmes môžete precediť cez plátenko. Výsledkom je škoricovo sfarbená kalná tekutina. Farbu octu ovplyvní zafarbenie jablčnej šupky, z červených jabĺčok bude odtieň tmavší. Budúci ocot ponechajte v sterilizovanej fľaši, kde sa postupne usadí. Opäť fľašu prikryte plátenkom - nezatvárať - a ponechajte ju v izbovej teplote po dobu 3-4 týždňov. Počas tejto doby môžete ocot 1-2x precediť cez veľmi jemné plátenko, aby ste odstránili kal usadený na dne.
4. Po tejto dobe môžete čistý ocot uzavrieť viečkom a uložiť v chlade. Stále bude silnieť a blednúť, ale nepokazí sa. Vydrží po celú dobu užívania. Ocot ponechajte vždy v tme, aj pri výrobnom procese.
Skutočne nebudete potrebovať viac, než asi jeden kilogram zdravých jabĺk (určite nie vykrájané, zlé kúsky), droždie a vodu. O všetko ostatné sa postará sama príroda. Jablká som použila červené - odrodu Gala Royal, ale môžete využiť akékoľvek. Zo zelených jabĺčok by mal mať ocot menej intenzívnu farbu, ale nemám skúsenosť. Pokiaľ pri výrobe octu máte k dispozícii ešte ďalšie šupky z chemicky neošetrených jabĺk (napr. z pečenia štrúdle), pridajte ich do zmesi; na výrobu octu sú veľmi cenné.
Jabĺčka rozštvrťte, ale nastrúhajte ich so šupkou a jadrovníkom. Aj vypadnuté jadierka vráťte do zmesi; je to dôležitý zdroj cenných látok, ktoré ovocie odovzdá. Teraz presuňte jablká do vody s rozmiešaným droždím a zmes nechajte zrieť prvých 10 dní. Každý deň ju starostlivo premiešajte. Prvé 2 dni to pod utierkou všelijako mlaskalo a pracovalo, okolo to voňalo droždím. Jablká plávali na povrchu a kvasili. Poznáte ale, že vyzerajú dobre, sú zlatisté a nijako sa nekazia. Asi po 5 dňoch jablká klesnú pod hladinu a zmes sa prestane ozývať. Stále miešajte. Za ďalšie 2 dni zistíte, že jablká začali voňať octovo, takže všetko je na správnej ceste.
Po 10 dňoch zrenia v miske môžete nastrúhané jablká odstrániť. Zmes preceďte cez plátenko. Získate karamelovo sfarbený základ octu. Ešte je plný vlákniny a začne sa pomaličky usadzovať. Tekutinu už ponechajte v sterilizovanej fľaši, ale neuzatvárajte ju (ocot stále pracuje) a opäť ju prikryte plátnom. Nastáva doba druhého kvasenia, ktorá trvá 3-4 týždne podľa zrelosti a sladkosti ovocia. Počas tejto doby môžete kal zo dna odstrániť ďalším precedením.
K tomuto výsledku sa jablčný ocot dopracoval po mesiaci a pol – vidíte ten rozdiel oproti predchádzajúcej fotografii. Stále je vidieť, že pracuje, vždy je hore svetlejší, pri dne tmavší. V tomto okamihu, keď článok píšem, je ocot zase o poznanie transparentnejší.