Domáce bagety a taniere s levanduľou

Nakladaný hermelín s pastou zo sušených paradajok
2.6.2021
Temperamentná Sangria
9.6.2021

Upiecť si doma voňavý chlieb patrí k malým sviatkom. Ak nemáte domácu pekáreň na chlieb, aspoň občas sa pustite do diela obyčajnými prostriedkami.

Chlieb všetkých tvarov a chutí pečiem nesmierne rada, občas živím kvások, s obľubou pečiem žemle pred raňajkami. Domácnosť sa vždy naplní neobyčajnou vôňou, ale predovšetkým, keď mám ruky v ceste, rozprestrie sa vo mne pokoj a hlava beží na voľnobeh, čo je blahodarné. Z chlebových ciest som vyskúšala kadečo, ale dlho som odolávala pečeniu francúzskeho chlebového cesta (pain français). To preto, že som sa zoznámila s technológiou jeho prípravy a nejako sa mi stále nezmestí do života. Aj tu vám ponúkam zjednodušenú verziu, ktorá za originálom poriadne pokrivkáva, ale u nás sa udomácnila.

Julia Child, ktorá pripravila viac ako dokonalý opis pečenia chleba vo svojich kuchárskych knihách, k pečeniu hovorí: "Počítajte minimálne so 6½ až 7 hodinami času na výrobu cesta, od začiatku až po chvíľu, keď je pripravené na vloženie do rúry, plus ½ hodiny na pečenie ". Do mnoho stránkového popisu zahrnula aj vplyv počasia, výrobu simulovanej pekárskej pece a zdôraznila potrebu sebakritiky s radami, ako výsledný produkt obstarávať a v budúcnosti vylepšiť. Uznajte, že upiecť čokoľvek, čo uvidí verejnosť, je potom dosť ťažké. Ale aj keď sa mnohí nestaneme majstrami, pochutnať si môžeme. A to napríklad hneď zajtra!

K pohodovej večeri si k tomu prestrite na úplne novom riade s motívmi levandule, ktorý vám bude slnečné Francúzsko pripomínať každý deň.

Príprava: v predvečer kvások + 1,5 hodiny + pečenie * Získate: 2 bagety

  • 500 g hladkej múky, 00
  • 350 ml pramenitej vody teplej 32 °C
  • ½ lyžičky instantného droždia
  • 1 ¾ lyžičky soli
  • 1 lyžica oleja

1.Kvások - z múky, vody a droždia si pripravte kvások. Z múky odoberte ¾ šálky a dajte do misky, pridajte 6 lyžíc vody 32 °C teplej (približne 100 ml), a ¼ lyžičky instantného droždia. Zmiešajte, misku pretiahnite fóliou a nechajte v izbovej teplote ideálne 8-10 hodín, teda do druhého dňa.

2.Cesto - ručne alebo v robote pomocou hnetacích hákov vypracujte cesto. Ku kvásku pridajte zvyšok múky a vody (zvyšok vody = približne 250 ml, opäť ju zahrejte), ¼ lyžičky droždia a ostatné ingrediencie. Cesto je redšie ako klasické chlebové a sprvu sa zle spája, ale nakoniec bude vláčne a lepkavé. Dokončite ho ručne, aby malo hladkú konzistenciu. Potom ho dajte do misky, prikryte fóliou a nechajte 30 minút v pokoji.

3.Tvarovanie - bochník dajte na pomúčenú plochu a rozdeľte na polovice. Z každej vytvarujte úzky obdĺžnik, kratšie strany prehnite dovnútra, a dlhšie strany prehnite cez seba, ako keď robíte závin. Spoje stlačte a nechajte 10 minút odpočinúť. Valček presuňte na plech vybavený papierom na pečenie, ale spojom nadol. Rovnako vypracujte druhú bagetku. Prikryte utierkou a nechajte ¾ hodiny kysnúť v teplej miestnosti.

4.Pečenie - rúru vyhrejte na 250 °C, na voľný rošt pod plech dajte panvicu s vodou. Spravte nehlboké zárezy a bagety vložte do rúry. Pečte dozlatista a chrumkava, asi 30 minút (podľa objemu).

Domáce bagety a taniere s levanduľou 3

Cesto je ľahké, mäkké a lepkavé. Môžete ho vytvarovať rukami, bez valčeka. Trošku viac si ho podsypte a ak vám čas dovolí, stále ho nechajte kysnúť v izbovej teplote, stačí okolo 22 stupňov. Pri vysokých teplotách by došlo k fermentácii a malo by kyslastú chuť. Francúzsky chlieb obsahuje iba múku, vodu, soľ a droždie. Cesto by malo byť po upečení nadýchané so štruktúrou plnou otvorov a vďaka vysokým teplotám pri pečení je krásne chrumkavé. Ak si dáte do cesta olej alebo napríklad provensálske korenie, vaše bagetky budú zase celkom iné.

Domáce bagety a taniere s levanduľou 4

Tu je vidieť, ako cesto neustále pomaličky kysne. Než som preniesla druhú bagetu, pôvodná už zase o kúsok vyrástla. K narezaniu povrchu cesta by malo dôjsť tesne pred vložením plechu do rúry. Použite na to najlepšie ostrú žiletku a rezy vykonajte plytké, len po povrchu. Bagety som pri fotení narezala trochu moc a nevhodným nožom, takže zárezy budú hlboké.

Domáce bagety a taniere s levanduľou 5

Je napečené, bagety sú chrumkavé a budú dokonale drobiť, ako už je to vo Francúzsku na stoloch obvyklé. Dlhé a úzke bagetky sa pri stole odlamujú rukami tiež preto, aby nebolo nutné otvárať doširoka pusu. To u nás je tomu s vajíčkovými chlebíčkami trochu inak :o)

Domáce bagety a taniere s levanduľou 6

Jedálenská súprava LEVANDUĽA z bieleho porcelánu obsahuje 18 dielov - tradične dezertné, hlboké a plytké taniere pre 6 osôb. Súprava je vhodná do umývačky riadu aj do mikrovlnnej rúry.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *