Silvestrovské menu sa veľmi líši od ponuky sviatočných vianočných pochúťok. Teraz máme chuť na niečo pikantnejšie, a prestieranie má uvoľnenú atmosféru.
Posledný deň v roku je zasvätený pamiatke pápeža Silvestra I., ale v minulosti sa k nemu neviazali žiadne oslavy. Až v 19. storočí sa tento deň stal sviatkom, pri ktorom sa radostne lúčime so všetkým, čo sa nám v minulom roku nepodarilo (pretože teraz to už bude iné) a oslavujeme svoje úspechy (kiežby to bol trvalý stav). Predovšetkým ale plánujeme a tešíme sa na nové zážitky, pretože len tak dokážeme prekonať veci smutné. Je celkom prirodzené, že si na to chceme pripiť a urobiť si pekný večer v kruhu svojich blízkych. Nový rok k nám prichádza o polnoci so vzájomným prianím šťastia a zdravia, ktoré je potrebné zo všetkého najviac.
Pretože každá poriadna oslava prechádza žalúdkom, je čas pripraviť súpis silvestrovského pohostenia. Býva veľmi pestré, už len preto, že každý má rád niečo iné, a všeobecne sa ochutnáva, čo kto priniesol. Pripravte teda stôl plný misiek, podnosov, servírovacích dosiek a hromadu tanierikov. Každý si vezme, na čo má chuť a celkom dobre sa v tej širokej ponuke udržuje poriadok. Ak si chcete dať záležať, upečte domáci chlieb, ktorý je výborný k mäsovým nárezom a ovarovým kolenám, pripravte mištičky s dipmi, s chrenom a kyslou zeleninou, ponúknite syrovú misu, a ak zostane čas a aj trocha surovín, upečte výborné syrové sušienky, ktoré zmiznú zo stola prvé.
Užite si veselý večer v zdraví a pohode!
Príprava: 30 minút + 1 hodina na odležanie
1. Na dosku preosejte múku, pridajte vločky a prášok do pečiva a všetko premiešajte. Urobte jamku, vložte na kúsky nakrájané maslo, nahrubo nastrúhajte plesňový syr a posypte jemne nastrúhaným zrejúcim tvrdým syrom. Pridajte tekuté ingrediencie, korenie a soľ a cesto spracujte. Výsledkom je pevnejšie vláčne a nelepivé cesto. Utvorte valec a vložte ho do chladničky na 1 hodinu.
2. Cesto rozdeľte na tretiny a z každej vyvaľkajte placku vysokú 4 mm. Vykrájajte zvolené tvary sušienok - môžu byť rôzne, a vidličkou do nich vytvorte dierky.
3. Sušienky rozložte na plech vystlaný papierom na pečenie a potrite ich rozšľahaným vajcom. Povrch mierne posypte soľou a rascou. Dajte piecť do rúry vyhriatej na 175 °C na 12 - 13 minút a pečte do zlatista.
Cesto je vláčne a ľahko sa s ním pracuje. Je trošku hrubé od vločiek, ale to ničomu nevadí, sušienkam dajú výbornú chuť spoločne s oboma druhmi syrov. Sušienky vykrojte v tvaroch, ktoré sa vám páčia, môžete zvoliť aj viac veľkostí a potom ich rôznym spôsobom dokončiť. Okrem rasce sa k nim hodí aj mak alebo rozmarín. Sušienkam pristanú drobné dierky, ktorými sa do cesta dostane vzduch a nakyprí ich. Môžete ich vytvoriť bežným spôsobom pomocou vidličky od jedálenského príboru, ale ja si pomáham šikovným nástrojom – to je ten zelený ježko – ktorý je súčasťou mechanických strúhadiel, a slúži na zachytenie suroviny a na to, aby ste si neporanili prsty. Určite ste ho spoznali, pokiaľ máte doma napríklad ostrú mandolínu.
Pokiaľ necháte sušienky bez vrchného sypania, potom pridajte do cesta o štipku viac soli, pretože je málo dochutené. Akonáhle príde soľ a korenie ešte hore, potom využite recept tak, ako je. Sušienok urobte rozhodne viac, pretože vám budú miznúť pod rukami, akonáhle ich položíte na stôl. Môžete ich podávať napríklad v ušatých miskách na polievku a ponúknuť ich k bielemu vínu a obľúbeným silvestrovským delikatesám servírovaných na doske.