Zvoniace stromčeky každoročne budia vášne: jednak sentimentom a jednak svojou cenou, ktorá je vyššia ako u iných na trhu. Pozreli sme sa preto výrobe na zúbok, aby sme zistili, ako takýto stromček vzniká a koľkými obetavými rukami prejde, kým sa v krásnej darčekovej krabičke dostane do nášho skladu.
História zvoniacich stromčekov sa u nás počíta na dve dejstvá. To prvé trvalo od 50. rokov, kedy ich vyrábala frýdlantská pobočka Elitexu Liberec. Neskôr sa výroba presunula na Slovensko do závodu v dedinke na úpätí Národného parku Veľká Fatra Horná Štubňa neďaleko Kremnice a Turčianskych Teplíc, kde ale po revolúcii úplne skončila. Druhé dejstvo je úzko späté s menom Zdeňka Ševčíka, ktorý sa v roku 2011 rozhodol si jeden z tých pôvodných zvoniacich stromčekov kúpiť na bazáre a prišiel mu balíček špinavých očadených trosiek, ktorých sláva bola dávno zašlá. A pretože je Zdeněk Ševčík vskutku akčný, rozhodol sa ich výrobu obnoviť.
Ako dnes Zdeněk Ševčík priznáva, jeho prapôvodné predstavy boli veľmi naivné, už len samotné pátranie po tom, kde sa originálne raznice skončili, ho ale vyviedli z omylu, že by mohlo ísť o nejaký jednoduchý projekt. Prvý stromček v dostatočnej kvalite bol vyrobený až po 2 rokoch od nápadu na obnovenie výroby, pátracia akcia, o ktorej sme vám už rozprávali (pozri odkaz nižšie) sa totiž ukázala byť len jednoduchým úvodom do deja.
Prišiel som s nápadom na obnovenie výroby za kamarátom, ktorý sa venoval kovovýrobe a nestačil som sa čudovať. Ja som si totiž výrobu pôvodne predstavoval ako keď strčíte papier do kopírky a ono vám vyjde sto nových za minútu.
Pôvodné raznice a nástroje už dávno nie sú hromadou šrotu z fotografie, dokonca sa podarilo nájsť slovenských dodávateľov všetkých komponentov tak, aby na celom stromčeku nemusel byť jediný kúsok dovezený odinakiaľ. „Viem, že výroba v Číne by stromček výrazne zlacnila, ale na jeho výrobe sa tu podieľa doslova celá dedina a ja som pyšný, že o našom Zvoniacom stromčeku môžem vyhlásiť, že je 100% český,“ hovorí s hrdosťou v hlase Zdeněk Ševčík.
1. Z lisovne v Kamenickom Šenove pochádza plech, ktorý tam rovno galvanizujú – podľa farby sa jedná o mosadznú alebo niklovú povrchovú úpravu.
2. Veľké zvitky potom putujú do továrne v Rožmitáli pod Třemšínom, kde sa vďaka obnoveným nástrojom strihajú na potrebné jednotlivé tvary. Potrebné sú nielen plechy, ale aj tyčky, ktoré sa taktiež musia opracovať.
3. Potom ďalší zamestnanci musia vykonať niekoľko operácií na tvarovacích razniciach, ktoré rovným kúskom plechu dajú reliéf aj potrebný tvar. Súčasťou sú aj pružinky, ktoré boli najslabším kusom pôvodných stromčekov: dnes fungujú oveľa lepšie. Tiež sa musia doviezť ručne vyrábané korálky z Jablonecka a Poniklé, rovnako ručne ťahané sviečky z Adršpachu a krabičky z tlačiarne v Prahe.
4. Všetko sa musí poskladať a skompletizovať. Toto prebieha formou domácich prác po celom Rožmitále aj v ich pôvabnej chalupe: zvoniaci stromček prejde mnohými ďalšími rukami zručných žien, najmä zavesovanie korálikov je vraj na trpezlivosť a jemnú motoriku naozajstný oriešok. :-)
5. Nakoniec sa všetko musí zabaliť do darčekových krabičiek, aby hotové stromčeky mohli putovať do obchodov alebo rovno k zákazníkom.
Tak keď ten svoj stromček vybalíte, prvýkrát na ňom zapílite sviečky a on svojim cinkaním doplní vianočnú atmosféru domova, snáď vám urobí radosť!