Nie, ešte vám nechcem pripomínať jeseň. Na listy hortenzií som pozerala v záplave slnka sediac na lavičke pri zmrzline. Hoci tiež pestujem hortenzie, nejako mi uniklo, aké sú ich listy robustné, plastické a krásne. Napadlo ma, že z nich budú perfektné pečiatky.
Najlepšie skúsenosti mám s látkami. Dokonca aj s takými, ktoré majú hrubšiu štruktúru, než som práve zvolila. Dá sa samozrejme tlačiť aj na papier, za predpokladu, že použijete namiesto textilných farieb akrylátové, ale aj v tomto prípade je lepšie použiť napríklad ručný papier, ktorý je hrubý a má savý povrch.
Tlač na látku ma tak zabavila, že som namiesto krúžkov na obrúsky a na nové príbory, potlačila látku na behúň na stôl - predkladám výsledok. Behúň má po začistení šírku 40 cm a potrebnú dĺžku si domerajte podľa dosky svojho stola.
Poďte to vyskúšať aspoň na malom kúsočku látky. Ozdobte si roh servítky alebo si listy vystrihajte a vytvorte si z nich drobnú dekoráciu. Dozdobila som nimi krúžky na príbory. Viem o krásnych čiernych nerezových príboroch, ktoré by sa tu vynímali…
ČO BUDETE POTREBOVAŤ
Povedala by som, že predovšetkým záhradu, kde rastú hortenzie. Ale na druhej strane využite aj iné druhy listov, ktoré nájdete v prírode. V tejto chvíli mi však hortenztie ešte pripomínajú leto a neinšpirujú ma k zlatistým odtieňom. Síce som zelené tóny zo skladby farieb vylúčila, ale dôvodom bol môj fialový koberec v jedálni :o) Farby si teda prispôsobte svojmu bytovému ladeniu. Pripravte si:
Látku rovno zastrihnite do pruhu širokého 45 cm a dlhého podľa potreby. Tu počítajte s prídavkami 5 cm na oboch stranách. Pre 4 osoby budete potrebovať dva pruhy, aby sa dali prestrieť paralelne vedľa seba. Na šírku som potlačila plnú šírku 45 cm a úzku obrubu nakoniec vypracovala do dekoru. Ale na dĺžku som si priala zachovať na oboch kratších stranách bielu záložku. Je teda potrebné vypracovať ich dopredu. Dvojitá záložka má šírku 2,5 cm. Tlačiť som začala až nad prešitím - viď úvodné foto. Na oboch stranách som vytvorila bordúru do výšky 3 odtlačkov listov nad sebou. Miesta medzi nimi som vyplnila malými lístočkami.
AKO NANIESŤ FARBY
Listy hortenzie sú z rubu veľmi plastické, majú výrazné žilkovanie. Opakovaným premočením farbou zmäknú a po čase ich budete musieť vymeniť, ale vydržia aj toto hrubé zaobchádzanie. Keby ste chceli farbu naniesť štetcom priamo na list, bude jej miestami príliš veľa a odtlačok sa môže zlievať. Správnejšie naneste farbu štetcom na odstrihnutý kúsok hubky a až potom na rub listu. Odtlačok rovnomernejšie vykreslí detaily žilkovania. Pod látkou si nechajte tvrdú podložku, ale cez list vždy položte zloženú papierovú utierku. Je mäkká a vaše dotyky budú mať rôzny prítlak, čo vytvorí na listoch rôzne nepravidelnosti, ktoré sú pekné.
VYTVORENIE DEKÓRU
Ako som sa zmienila, bordúru tvoria tri veľké listy nad sebou, s malými odstupmi v rade vedľa seba. Miesta medzi radmi vyplnili malé lístky. Zámerne som používala rôzne listy približne rovnakej veľkosti a kládla som ich špičkou aj odstrihnutou stopkou nahor. Rovnako som striedala farby viac-menej náhodne. Výška bordúry vyšla na 29 cm, ale to záleží na tom, aké veľké listy použijete.
FIXÁCIA A ÚDRŽBA
Potlačenú tkaninu nechajte do druhého dňa schnúť. Potom farby z rubovej strany zažehlite. Tiež neskôr žehlite behúne výhradne po rube. Tesilen perte vo vode teplej 40 °C. Pokiaľ budete tlačiť na bavlnené plátno, potom perte na potrebnú teplotu, farby sú kvalitné. Ak použijete iný druh farieb, potom vykonajte fixáciu podľa pokynov výrobcu.
KRÚŽOK S LISTAMI
Toto bol môj pôvodný zámer, ale nakoniec som tlačila a tlačila. To už tak býva, keď ma to rafne… Aspoň vidíte, že bolo všetko ľahké. Moje obľúbené príbory dostali zase novú parádu.
Na látku Tesilen som tlačila prvýkrát. Je to vyšívacia tkanina s pravidelnou väzbou, ktorá obsahuje prímes polyesteru. Bola som prekvapená, ako dobre tlač vyšla. Určite oceníte, že sa textília dobre žehlí a stôl vyzerá ako zo škatuľky.