Pravidiel, ako udržiavať rodinu ako zo škatuľky, je celkom dosť. Tie najdôležitejšie sa časom zautomatizujú ako práčka.
Zabehané pracovné rituály dokážu z údržby bielizne odstrániť katastrofu. Všetci sme zažili nemilé prekvapenia, kedy sme z práčky vylovili čosi, čo kedysi bývalo obľúbenou blúzkou, dostatočne veľkou obliečkou na vankúšik či peknou čipkovou bielizňou. Práčka s nesprávne zvolenou teplotou, odevy so zle roztriedenými farbami a pod. sa spoľahlivo postarajú o nemilý šok. Chybami sa človek učí, ale lezie to do peňazí.
K základným pravidlám patrí:
Záclony a závesy perte zároveň s umývaním okien. Aby ste zabránili ich pokrčeniu, zložte ich až tesne pred praním. Dajte pozor, aby na nich niekde nezostali háčiky zo záclonových krúžkov. Závesy vložte do práčky samostatne, krehké záclony môžete vložiť do veľkých obliečok na vankúše a zapnúť ich. Zamedzíte tak kontaktu s bubnom práčky, ktorý môže jemnú textíliu roztrhnúť.
Nastavená teplota práčky sa pohybuje medzi 30 - 40 °C, pri závesoch kontrolujte teplotu odporúčanú výrobcom. Pri vyššej teplote sa tkanina môže mierne zraziť. Navyše sú textílie väčšinou len plné prachu a pri častejšom praní ich udržíte v dobrom stave.
Pokiaľ nemáte špeciálny program, zvoľte program na jemnú bielizeň. Žmýkanie by malo prebiehať pri nízkych otáčkach medzi 400 - 600 otáčkami/min.
Na zašednuté záclony použite špeciálny prací prostriedok s bieliacim účinkom; z nášho e-shopu odporúčame prípravok QALT (viď galéria pod článkom).
Ak je to nutné, ľahké záclony z umelých vlákien vyžehlite, robustnejšie materiály sa väčšinou vyvesia, ak ich zavesíte na okná ešte vlhké. Pri žehlení by sa teplota mala blížiť teplote bavlny.
Ako triediť bielizeň podľa farieb:
BIELA BIELIZEŇ - na kôpke by mala byť bielizeň obdobnej kvality - bavlna / umelé materiály / zmesové s vlnou a pod. Bavlnené materiály perte v sypkom pracom prášku, ktorý obvykle obsahuje optické rozjasňovače. Umelým materiálom viac vyhovujú gélové pracie prostriedky na pranie pri nižších teplotách. Osobnú bielizeň, obzvlášť podprsenky, je vhodné prať v špeciálnych sieťkach pri programe na jemnú bielizeň a bez žmýkania, prípadne ručne.
ČIERNA BIELIZEŇ - pre ňu existujú špeciálne pracie gély, ktoré sa postarajú o to, aby bielizeň nevybledla. Samozrejme môžete do várky pridať aj sýtu tmavomodrú bielizeň. Používajte výhradne prípravky na pranie čiernej bielizne, ktoré obsahujú ustaľovače farieb a bránia ich šednutiu.
Rovnaké pravidlo platí aj pre ďalšie roztriedené JEDNOFAREBNĚ ODTIENE - ak máte vyskúšané, že bielizeň nepúšťa, potom môžete zmiešať červené tóny s oranžovými / modré so zelenými / hnedé so sýtymi béžovými. Pokiaľ sa vám nejaký úplne nový kúsok zdá podozrivý, potom ho najprv namočte do umývadla v horúcej vode s malou troškou prášku. Opäť použite gély a tiež prášky na pranie farebnej bielizne obsahujúce ustaľovače.
FAREBNÉ VZORY - Ak periete bielizeň s výrazne farebnými vzormi na bielom podklade, potom sa dá predpokladať, že výrobca zvolil kvalitnú farbu, ktorá nepúšťa, a tak (po farebnom teste v umývadle) bielizeň vyperte s bielou kôpkou, pretože biely základ by pri praní s farebnou bielizňou pravdepodobne zošedol. Prípadnému zafarbeniu zabránia špeciálne obrúsky, o ktorých sa dozviete ďalej.
POSTEĽNÁ RODINNÁ SÚPRAVA HILDY s prestieradlami a obliečkami na dekoračné vankúšiky, mikrovlákno
Niet sporu o tom, že pekná bielizeň je vizitkou každého nositeľa a upravená domácnosť prezrádza starostlivú gazdinku. Veľkou mierou nám pomáhajú výrobcovia tým, že vyvíjajú stále niečo nové, ale množstvo vychytávok, ktoré overili roky praxe, fungujú po stáročia.
KÚPTE SI A VYSKÚŠAJTE:
DOBRÁ RADA NAD ZLATO:
Barančekové súpravy z mikrovlákna úplne nahrádzajú posteľné obliečky. Kto okúsil spánok v náručí hebkých vlákien, teší sa na každý večer. Na pranie výrobkov z mikrovlákien použite špeciálnu aviváž SLEEP WELL, ktorá zabraňuje vytváraniu antistatických výbojov a predlžuje životnosť textílií, ich farebných odtieňov aj podporuje rýchle schnutie a priedušnosť.
ANTISTATICKÁ AVIVÁŽ SLEEP WELL s vôňou čiernej orchidey, 1 l