Sviatočná paštéta s tymianom

Adventný veniec z etažéru / vianočné trendy
25.11.2019
Za oknami je Mikuláš!
2.12.2019

...Alebo tanier plný darčekov

Vianočné darčeky určené pre mužov nám dávajú niekedy zabrať. Beda, ak partner nemá žiadne hobby, potom je o nápady núdza. V tú chvíľu sa skrývam za jedinú možnosť - vyrobiť niečo dobré pod zub.

Darčeky pre môjho muža sa chystajú skvele. Má veľa záujmov, rád číta, rád je. Keď vymýšľame spoločné darčeky pre rodinu i kamarátov, naučil ma jednu peknú vec. Vymyslieť pár drobností na jednu tému, dať ich na hromadu a vytvoriť im spoločnú ambaláž. Môžete to skúsiť, funguje to.

Vezmite napríklad veľký keramický servírovací tanier (ten, ktorý som použila má priemer 32 cm - viď posledný obrázok) a zneste naň pripravené drobnosti. Nakoniec všetko zabaľte do celofánu a pridajte gratuláciu. Vzniknuté pyramídky vám nepredvedieme, pretože cez celofán neboli vidieť, čo je vnútri. Zato vám odhalím lahôdkovú vianočnú paštétu, ktorú robím s obľubou.


VIANOČNÁ PAŠTÉTA S TYMIANOM

Príprava: 30 minút + dokončenie a zdobenie druhý deň

Na panvicu

 • 20 g masla
 • 1 lyžicu olivového oleja
 • 1 cibuľu šalotku, nasekanú na drobno
 • 4 strúčiky cesnaku, nakrájané na plátky
 • 1 lyžicu čerstvých tymianových lístkov
 • 500 g morčacích pečienok
 • 50 ml bourbonu

Do mixéra

 • 120 g zmäknutého masla
 • 50 ml smotany na šľahanie
 • soľ a čerstvo mleté ​​čierne korenie

Na dozdobenie

 • vetvičky tymianu
 • ružové korenie

1. Maslo s olejom rozpustite vo veľkej panvici, pridajte cibuľu a opekajte 2 minúty.

2. Pridajte nakrájaný cesnak, bylinky a na drobno nakrájanú, očistenú pečienku. Restujte ďalších 5 minút.

3. Prilejte bourbon a nechajte všetku tekutinu odpariť.

4. Pečeňovú zmes dajte trochu vychladnúť a potom ju rozmixujte s maslom a smotanou. Vznikne hladký krém, ku ktorému pridajte štipku soli a čerstvo mleté ​​čierne korenie.

5. Zmesou naplňte porcelánové misky vymastené maslom. Povrch uhlaďte lyžičkou a paštétu dajte do druhého dňa do chladničky.

6. Roztopte maslo a po lyžičkách ho nalejte na paštéty, aby vznikla tenká vrstva. Keď začne povrch mierne tuhnúť, paštétu dozdobte podľa fantázie vetvičkami tymianu a ružovým korením.

Ak chcete, do rozmixovanej paštéty môžete pre zmenu zamiešať vlašské orechy, rozkrájané na kúsky. Vôbec to nie je zlé.

Sviatočná paštéta s tymianom 2

Maslo tuhne na vychladenom základe pomerne rýchlo, takže môžete zároveň zdobiť. Pri práci si pomáham špajdľami; paštétu, ktorú chystám len pre seba, zasypem tymianovými lístkami a množstvom ružového korenia. To je na paštéte najdôležitejšie. Jeho sladkastá chuť je v susedstve mäsovej zmesi absolútnou slasťou.

Sviatočná paštéta s tymianom 3

Ešte zostáva zniesť všetky darčeky na veľký tanier a doprostred umiestniť paštétu v dóze s viečkom. Pridajte gratuláciu a pripravenou mašľou dozdobte celofánový obal. Pokiaľ na obrázku niečo uniklo vášmu zraku, potom prezradím, že vedľa paštéty je nerezová ploskačka s dobrým obsahom, malý drevený svietnik a pod alkoholom krabička s hubárskym nožom. Skrátka prvá pomoc na chalupu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *