Chystáme veľkonočný stôl s krasličkami

Čo s vajcami po kolede? Naložte ich
16.4.2025

Najvýznamnejšie jarné sviatky sú tu a tak spolu s nimi vpustite do svojich domovov svieže farby aj štipku rozpustilosti.

Od nepamäti sa ľudia schádzajú pri stole, aby zajedli a zapili radosti i smútky, a posilnili sa vzájomnou pospolitosťou. Poďme si pripraviť veľkonočné sviatky s pripomienkou tradičných jedál a dekoráciami symbolizujúcimi nový život. Verme tomu, že tohtoročný korbáč bude mať tú čarovnú moc premladenia do dobrých časov.

Symbolika týchto niekoľkých veľkonočných dní ukladala gazdinkám pripraviť postupne pokrmy, z ktorých tie posvätené prichádzali na bohatý nedeľný stôl na Boží hod veľkonočný. Ak ste na tradície pozabudli, tu je to najdôležitejšie, čo by sa malo na vašom stole objaviť:

veľkonočné sviatky a tradície

  • ŠKAREDÁ STREDA (tiež sadzometná) štartovala sviatky poriadnym gruntom a vymetením všetkej špiny z domu. V tento deň môže jedlo vyzerať trochu nevzhľadne. Piekli sa rôzne placky, ktoré sa podávali potrhané.
  • Na ZELENÝ ŠTVRTOK sa majú podávať a jesť výhradne zelené jedlá, alebo povedzme aj zeleninové, a konzumoval sa med. Piekli sa judáše - obradné pečivo z kysnutého cesta mazané medom. Kto ich zjedol, zaistil si dobré zdravie. Pri večernej omši naposledy zaznejú zvony a „odlietajú do Ríma“ až do Bielej soboty. Počas tejto doby sa všade ozývali rechtačky.
  • Na VEĽKÝ PIATOK vrcholil pôst a verilo sa v magickú silu zeme, ktorá v tento deň na malú chvíľku otvárala a sprístupňovala svoje poklady. Kto prísny pôst nevydržal, mohol si pripraviť rybu, a kto bol chudobný, upiekol si ju zo zemiakov v keramickej forme rovnakého tvaru.
  • Na BIELU SOBOTU končil dlhý pôst, domácnosti sa veselo upratovali - a bielilo sa, aby bolo všade čisto. V tento deň sa piekli mazance a veľkonoční baránkovia, plietli sa korbáče z vŕbového prútia a dievčatá zdobili vajíčka na koledu.
  • Nedeľným BOŽÍM HODOM sviatky vrcholia slávnostne prestretým stolom, na ktorom sa objavia všetky posvätené dobroty - buchty, mazance, veľkonočná plnka, jahňacie mäso alebo náhradou je sladký upečený baránok.
  • Veselý VEĽKONOČNÝ PONDELOK patrí veľkému hodovaniu, korbáčiku a vajciam vo všetkých podobách. Kto tento deň nezje vajíčko, nebude sa tešiť pevnému zdraviu. Dievčatá rozdávali maľované vajcia, pričom tie červené patrili láske a vyznaniu.

AKO VYTVORIŤ KRASLIČKY S KRAJKAMI

Maľované vajcia sú symbolom života. Každoročne sa vraciame k tejto peknej tradícii a zdobíme nimi svoje príbytky. Pretože - čo keby sa objavili koledníci? Pripravte si:

  • vyfúknuté vajcia
  • akrylové farby a štetec
  • zvyšky stužiek a úzkych bavlnených čipiek
  • širokú čipku s motívmi vhodnými na vystrihnutie
  • textilné ozdoby, ružičky apod.
  • nožnice
  • lepidlo zn. Tenyl

Škrupiny vajec odmastite jarovou vodou a nechajte vyschnúť. Potom ich natrite sýtymi akrylovými farbami. Na dokonale zaschnutý povrch nalepte motívky vystrihnuté z čipky, kúsky stužiek, prámikov a pod. Miesta spojov zakryte ružičkami a drobnými textilnými ozdobami, do otvoru v škrupine môžete vlepiť pútko na zavesenie.

Zajačí pár keramických figúrok možno nájde domov aj na vašom stole. Takúto roztomilú dekoráciu môžete postaviť medzi kvetináče na parapet, dozdobiť nimi terasu aj detskú izbu. Spoločne s ďalšou jarnou výzdobou sa postarajú o dobrú náladu a pohodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *