Po Vianociach odchádzajú staré známe chute domácich špecialít. Ak máte chuť začať tento rok niečím úplne novým, upečte bábovku voňajúcu čokoládou a vareným vínom.
Bábovka na stole vždy vyzerá slávnostne, či už ju naparádite alebo nie. Za vás sa o to postará forma. Zakaždým vytvaruje neprehliadnuteľný múčnik, ktorý sa stane stredobodom prestretého stola. Pokiaľ ju trochu vyfintíte do slávnostného hávu, tým lepšie; všetci si ju budú pamätať.
Ak kupujete novú bábovkovú formu, dajte prednosť forme s nepriľnavým povrchom. Aj takú sa však oplatí zľahka vymastiť, zvlášť na prvýkrát, keď vám záleží na výsledku a nemáte s formou skúsenosť. Na spracovanie cesta je najvhodnejší robot s výmennými hákmi a metlami. Trené cestá nespracovávajte príliš dlho, aby nestratili kyprosť. Hrubé prísady, ako sú oriešky, čokoláda a pod., vmiešajte nakoniec iba stierkou. Prísady, ktoré som pre túto bábovku zvolila, nie sú v našom kraji také typické. Predovšetkým je to mletý zázvor dodávajúci cestu hrejivú lahodnosť, potom kardamóm prepožičiavajúci štipku orientálneho nádychu a ešte varené víno so známou korenenou vôňou škorice a badiánu. To všetko prikryte pod pokrývku tuhnúcej čokolády - a hostia môžu prísť!
Príprava: 50 minút + pečenie * Získate: bábovku s priemerom 25 cm
Trené cesto
Varené víno
Na dokončenie
1. Najprv zvarte víno a nechajte ho schladiť na izbovú teplotu. Pred použitím ho sceďte.
2. Maslo krátko prešľahajte, pridajte cukor a vanilku a vytvorte nadýchaný krém. Potom pridajte vajcia jedno po druhom, každé krátko zašľahajte dohladka.
3. Zmiešajte preosiate sypké prísady, znížte otáčky a pomaly a krátko ich zároveň s vínom zašľahajte do základu. Rúru vyhrejte na 160 °C so zapnutým teplovzdušným vzduchom / 180 °C na spodný a horný ohrev.
4.Misu odstavte a ručne vmiešajte nastrúhanú čokoládu. Cesto presuňte do ľahko vymastenej formy a pečte 50/60 minút. Bábovku nechajte krátko vychladnúť a vyklopte ju na mriežku.
5. Vychladnutú bábovku prelejte čokoládovou polevou a ozdobte kľukvou a rozmarínom.
Zázvor sa hojne využíva v anglickej kuchyni. Do pečiva sa používa sušený mletý zázvor a rovnako tak aj kardamóm. Obe dochucovadlá nájdete predovšetkým v receptoch na perník. Neskladujte ich dlho, pretože časom strácajú arómu. Cesto pri spracovaní zvláčni vďaka troche vareného vína. Aj tu to môžete s korením „trochu prehnať”, v ceste sa všetky ingrediencie prelínajú a vytvoria harmonickú chuť korunovanú čokoládou.
Na preliatie bábovky sa ideálne hodí čokoládová poleva s 50 - 70% obsahom kakaa. Rozpúšťajte ju v mierne teplom vodnom kúpeli a dajte pozor, aby do nej nekvapla ani kvapka vody. Úplne by stratila lesk. Ak máte kvalitnú tabuľkovú čokoládu, môžete ju zriediť maslom a použiť rovnakým spôsobom. Ešte do mäkkej polevy ponorte bobule kľukvy a bábovku dajte do chladu.
VIANOČNÝ VENČEK Z KĽUKVY
Bobule kľukvy veľkoplodej dosahujú veľkosť okolo 1 cm. Patrí k brusniciam a od našich drobných brusníc sa dosť líši. Najčastejšie sa k nám dovážajú zo Severnej Ameriky. Keď si kúpite brusnicový kompót alebo džem zo zahraničia, s veľkou pravdepodobnosťou sa bude jednať o kľukvu. Okrem toho ju môžete jesť zasurova a najčastejšie sušenú. Čerstvé plody sú kyslé a trpké a na ich konzumáciu sa budete musieť chvíľu prehovárať. Ale na druhej strane - tých vitamínov! Najviac máme v podvedomí asi čaje na liečenie močových ciest, ale čerstvé bobule obsahujú ešte veľa vitamínu C, betakaroténu, vlákninu aj bioflavonoidy.
Nám čokoláda ešte nestačila stuhnúť, ale pri fotografovaní nás zavalilo neúprosné šero. Nedá sa nič robiť – krájame. Prajeme Vám dobrú chuť!