Jarný veniec naležato

Roláda s vajciami a mozzarellou
29.3.2021
Zelený vaječný koláč z lístkového cesta
5.4.2021

Občas ma pokúša myšlienka urobiť veci inak, ako je obvyklé. Trebárs taký jarný venček. Zakaždým si visí na stene, na okne, na dverách a pomaly zasychá. Tento rok som sa zariadila inak.

Jar je plná života, tak som si vyrobila veniec plný čerstvých kvetov. Pomocou korpusu z vínnej révy som získala pevnú oporu na zachytenie misky s vodou, do ktorej som napichala do aranžovacej hmoty žiarivé chryzantémy, brečtan, prútiky so zelenými listami, zlaticu a čemericu zo záhradky. Nádhera! Veniec som zavesila nad stôl, pretože aranžmán musí byť v bezpečí, aby do neho niekto nestrčil. Sedí sa pod ním skutočne veľmi príjemne...

Jarný veniec naležato 2

ČO BUDETE POTREBOVAŤ

Kúpte si misku, ktorá sa okolo horného okraja rozširuje. Napríklad takúto. Roztvorený okraj sa bezpečne oprie o korpus venca a neprekĺzne. Pripravte si teda:

  • misku so širokým okrajom
  • korpus venca z vínnej révy
  • silný prírodný špagát, môže byť farbený
  • kocku aranžovacej hmoty florexu (kvetinárstvo)
  • 1 chryzantému + rastliny, ktoré nastriháte na záhradke či na prechádzke
  • nôž a záhradnícke nožnice

Je dôležité, aby miska dobre sedela v otvore korpusu. Zmerajte ju zvonku pod okrajom a podľa toho si vyberte základ venca. Nevadí, keď miska bude nad korpusom vyčnievať. Tento detail ľahko schovajú kvety. Najprv odrežte z florexu kúsok, ktorý vyplní dno misky. Hmotu nechajte natiahnuť vodou a po obvode misky začnite aranžovať rastliny skrátené na potrebnú dĺžku. Môžete dodržať tvar venca, alebo rastliny navŕšiť aj do stredu (zvolila som niečo medzi tým). Stonky kvetín aj prútiky pevne uviaznu v kocke hmoty a vezmú si toľko vody, koľko potrebujú.

Korpus omotajte na 3 miestach silným špagátom a pevne zauzlite. Dĺžku prameňov namerajte od miesta, kde veniec zavesíte. Pramene musia byť zhodne dlhé a zviazané do uzla, alebo ich priviažte k záclonovému krúžku. Zvyšok povrázku zapleťte do vrkočov a veniec podľa možností zaveste.

Jarný veniec naležato 3

VZNÁŠAJÚCI SA ARANŽMÁN

Kvety čemerice purpurovej mi dokvitajú na záhradke. Rezané nevydržia a čoskoro uschnú, ale sú nádherné. Pozor, rastlina je toxická, takže nepatrí do rúk deťom. Pokiaľ ju necháte vznášať sa pod stropom, je to v poriadku. Výhodou tohto venca je, že ho môžete neustále dopĺňať a obmieňať, rovnako, ako rastliny vo váze. Dojem zo vznášajúcich sa kvetín je kúzelný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *