Púpavový olej a masť

Kytica s čokoládou
Kytica s čokoládou
2.5.2025
Srdce ako talizman / recyklácia
7.5.2025

Akonáhle rozkvitnú púpavy, vieme, že skončila nadvláda zimy. Rovnako ako kvety otvárajúce sa s prvými rannými lúčmi svetla, aj my čakáme na blahodarne teplo. Zlatisté kvety nám ale dávajú aj porciu zdravia. 

Neviem ako vás mám práve v tejto chvíli poslať na rozkvitnuté lúky, pretože očakávame po víkende prudké ochladenie. Svoj zber som stihla počas tohto teplého týždňa a dúfam, že nás počasie toľko nevytrestá a včielky budú mať dostatok pastvy. 

Tento rok som sa pustila do výroby púpavového oleja a masti. Na oboje budete potrebovať sotva tri hrste kvetov, takže ich z jarnej prírody toľko neodnesiete. Výrobu som podstatne urýchlila, aby som vám stihla odovzdať skúsenosti, ale odporúčam počkať a kvety naložiť na plných päť až šesť týždňov, aby nestratili nič zo svojej sily. 

Púpavový olej a masť2

P - AKO PÚPAVA

púpavy smotánky majú vo svojom strede púpavu lekársku, ktorá patrí medzi významné liečivé byliny rovnako ako všetky jej sestričky

Domovom pravej púpavy lekárskej je Škandinávia a u nás v podstate nerastie. Máme tu však ďalšie smotánky s úžasnými názvami – ako napr. púpava krídlatá, bezzubá, upravená alebo púpava záhadná -  všetky sú spoľahlivými nositeľkami zlatej koruny strapatého kvetu a svojím zložením sú významnými a dostupnými liečivými rastlinami odporúčanými najmä pri zápaloch močových ciest a pri liečení obličkových kameňov. Látky obsiahnuté v púpavách podporujú tvorbu a vylučovanie žlče, majú pozitívne účinky na tráviacu sústavu, užívajú sa pri žalúdočných poruchách aj nechutenstve. Listy pôsobia na močový systém diureticky a pomáhajú odstraňovať toxíny z tela. Púpava tiež obsahuje veľké množstvo draslíka, ktorý priebežne strácame močením, nie je však vhodné užívať ju v tehotenstve.

Zo smotánok užívame:

  • koreň - zbierame v marci a apríli ešte pred rozkvetom rastliny - po usušení, upražení a rozomletí možno získať horkú "púpavovú múku" používajúcu sa ako náhradu za kávu
  • listy - od mája do septembra - používame ich kulinársky do bylinkových šalátov podobne ako špenát
  • kvety - trháme v máji a júni – smotánky patria k významným včelárskym rastlinám a našťastie ich rastie u nás hojne, takže z nej môžeme prírode uberať; z kvetov možno pripraviť zlatistý med, alebo lepšie povedané sirup, a to za tepla zvarením s cukrom a citrónom, alebo za studena vylúhovaním v cukre; vyrába sa z nich víno a tiež liečivé masti na pokožku
PLYŠOVÁ ZÁPLAVA JE PASTVOU PRE VČELKY A NAŠE OČI

AKO SPRÁVNE NAZBIERAŤ KVETY

O tom, že smotánka lekárska je v ľudovom liečiteľstve zakorenená od nepamäti, svedčí množstvo krásnych pomenovaní. Hovorí sa jej napríklad pamprlica, mliečny lupeň, mliečňak, pampeliška, mníšska hlava, alebo sa mi páči názov lampášiky. Rastliny korenia až 50 cm hlboko pod zemou a nie je ich ľahké vyslobodiť z okrajov záhonov a škár dlaždíc. Je to skromná bylina, ale keď má možnosť rozbehnúť sa po lúkach, je to nádhera.

Kvety zbierajte vždy plne rozvité a príliš s nimi netraste, aby ste v nich zachovali peľ. Na zber si vyberte čo najčistejšie miesto. Pred spracovaním na olej ich nechajte zvädnúť, rozložte ich najlepšie na čistý savý papier, aby ste ich zbavili vlhkosti. Naložte ich až na druhý deň, kedy z nich aj v medzičase odídu ich drobní prírodní obyvatelia. 

STAČÍ POČKAŤ PÄŤ TÝŽDŇOV

ZÁKLADNÝM PRODUKTOM JE OLEJ

Púpavový olej vznikne takmer bez práce. Využijete ho nielen na masáž natiahnutých svalov pri športe a námahe, ale aj na zmiernenie vyrážky po hmyzích štípancoch. V lekárničke sa nádherný zlatý olej nestratí.

Púpavový olej vyrobíte za tepla alebo za studena. Použila som prvý variant, pretože som vám chcela nasledujúce recepty odovzdať včas, keď ešte púpavy kvitnú. Tento spôsob proces výroby výrazne urýchli. Nabudúce však dám zaručene prednosť druhému spôsobu - výrobe púpavového oleja za studena, pretože nestratíte nič zo sily liečivých byliniek.

Na teplý proces si pripravte:

  • 80 g (asi tri hrste) púpavových kvetov bez stoniek
  • asi tretinu fľaše ľubovoľného rastlinného oleja za studena lisovaného
  • 2 kastróliky na vodný kúpeľ

1  Zvädnuté kvety púpav vložte do kastrólika, zalejte ich olejom iba do výšky kvetov a kastrólik umiestnite do vodného kúpeľa. Pomaly zahrievajte, potom plameň stiahnite na minimum a nechajte prebublávať celkom 5 hodín. Dajte pozor, voda sa za tú dobu môže vyvariť, dolievajte ju.

 Po ukončení varenia nechajte kvety v kastróliku vychladnúť a do druhého dňa lúhovať.

3  Až potom olej preceďte cez sitko vystlané plátienkom a zvyšok kvetov starostlivo vytlačte. Olej prelejte do vyparenej liekovky.

 

Na studený proces si pripravte:

  • rovnaké množstvo púpav aj oleja
  • širšiu sklenenú nádobu s uzáverom

Zvädnuté kvety vložte do vyvarenej sklenenej nádoby a utlačte, zalejte ich olejom. Pohár ponechajte na slnečnom mieste aspoň 5 týždňov. Počas tej doby fľašu každý deň pretrepte kedykoľvek idete okolo. Nakoniec olej sceďte ako v prechádzajúcom prípade a uchovajte v uzavretej fľaštičke.

VZÁCNY VČELÍ VOSK

OLEJ MOŽNO PREMENIŤ NA MASŤ

Púpavová masť pôsobí proti bolestiam svalov, zafunguje pri zápaloch kĺbov, artritíde a výborne zvláčni suchú a popraskanú pokožku. Použite ju na ruky aj na ošetrenie kože na pätách. Na starostlivosť o nohy do letných sandálok sa vám masť z domácej kuchyne bude určite hodiť. 

Východzou surovinou bude váš čerstvo získaný púpavový olej. Celkom potrebujete:

  • 100 ml púpavového oleja
  • 15 g včelieho vosku ***
  • drevenú špajľu na miešanie
  • dobre vymytú dózu po pleťovom kréme

 Olej prelejte do kastrólika, opäť ho umiestnite nad väčší kastról s vodou a vo vodnom kúpeli ho pomaly zahrievajte. POZN.: Použila som sklenenú misku, aby ste na proces videli, ale v tomto prípade je vhodné dať na dno kastrólika zloženú textíliu.

 V okamihu, keď je olej horúci, rozpustite v ňom 15 g včelieho vosku. Stále miešajte špajľou, až sú ingrediencie dokonale spojené. Poznáte to podľa farebného zjednotenia. Masť sa bude zdať dosť tekutá, ale čoskoro začne tuhnúť. Kým sme s Honzom pripravili fotografiu, už je vidieť, ako sa masť v tégliku spevňuje.

3  Teplú masť opatrne prelejte do pripravenej dózy a nechajte ju tuhnúť pri izbovej teplote. Akonáhle stuhne a vychladne, môžete ju začať používať. Dózu uzavrite a ponechajte ju v chladnejšom prostredí, do chladničky ju nedávajte.

*** Včelí vosk získate najlepšie priamo od včelára. Ak nemáte známeho, kúpite ho bez problémov na internete. 

OLEJÍČEK A MASŤ JE NA VONKAJŠIE POUŽITIE

ĽUDOVÁ MEDICÍNA POMÁHA

Liečivé účinky púpav možno ale využívať aj vnútorne. Zrejme ste už ochutnali púpavový sirup. Dovolím si citovať z portrétu liečivých rastlín z knihy Aruny M. Siewertovej, Liečivé bylinky pre zdravie a energiu, ktorá uvádza:

Podobne ako žihľava je aj púpava mnohostranný talent a môže byť pokojne obsiahnutá v každej čajovej zmesi. Púpava povzbudzuje látkovú výmenu a prináša vitalitu, očisťuje a pomáha pri detoxikácii. Podporuje činnosť pečene a žlčníka, a preto je prospešná z hľadiska zdravej, vyrovnanej hladiny cholesterolu. Púpava je močopudná, prispieva k vypnutiu tkaniva a je užitočná pre kožu a vlasy. V podobe liečebnej kúry sa aplikuje hlavne na jar a na jeseň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *