Smotanový koláč so šunkovými ružami + video

Jablkový lekvár na zimu
27.9.2019
Napínavé premeny sedačiek
2.10.2019

Určite poznáte, alebo priamo pečiete sladký koláč, ktorý zdobia ruže vytvorené z plátkov jabĺk. Trochu som sa pohrala na túto tému a vytvorila som koláč na slano. 

Nahradiť plátky jabĺčok zas nebolo tak zložité. Pripravila som si šunku, ktorá absolútne ukážkovo spolupracovala. Len musíte zohnať takú, ktorá má v reze malý priemer, aby ste získali nie príliš široké oblúčiky. Tie budú tvoriť jednotlivé plátky ružičky. Zmotané ruže som potom vložila do smotanovej náplne, ktorú dávam do quiche. Ruže sa v nej najprv utopia, ale potom náplň pečením vystúpi nahor a ruže krásne objíme. Koláč ide skvele krájať aj servírovať, podávať ho môžete teplý aj studený.

 

ŠUNKOVÝ KOLÁČ S RUŽAMI

Príprava: 40 minút * Forma: 26 × 25 cm

  • 500 g krehkého alebo lístkového cesta

Na ruže

  • 350 g plátkov šunky s priemerom 7-8 cm
  • 100 g chudej anglickej slaniny, príp. celkom 450 g šunky

Náplň

  • 250 g kyslej smotany
  • 2 vajcia
  • soľ a čerstvo mleté čierne korenie
  • 1-2 ks lahôdkovej cibuľky
  • ružové korenie
  • šálka vykôstkovaných zelených olív

Na dozdobenie lístočky bazalky

 

Na koláč uvedených rozmerov budete potrebovať 19 ks šunkových ruží. Ružu vytvoríte z pruhu cesta 2,5 cm širokého a 26 cm dlhého. Na tento pruh dajte cez seba 4 kúsky šunky, čo sú 2 rozpolené kolieska.

1. Z polovice cesta vyvaľkajte placku asi 4 mm vysokú, položte na ňu formu a s presahom 3 cm vykrojte potrebný tvar. Cesto vložte do maslom vymastenej formy a kraje zdvihnite nahor.

2. Náplň - do misky dajte smotanu, vajce a metličkou dokonale prešľahajte. Pridajte soľ a korenie a na drobno nakrájanú cibuľku. Cesto vo forme poprepichujte vidličkou a náplň nalejte dovnútra. Zapnite rúru.

3. Zo zvyšku cesta vyvaľkajte obdĺžnik a pripravte si prúžky na ružičky. Na každý prúžok položke cípmi cez seba 4 kúsky šunky a cesto zrolujte. Koniec cesta zľahka pritlačte. Vytvorte 19 valčekov. Ružičky rozmiestnite do tekutej náplne. Dozdobte ružovým korením, olivami a koláč vložte do rúry vyhriatej na 190 °C. Pečte 45 minút, pričom vršok koláča ochráňte papierom na pečenie, aby okraje šunky nestmavli.

Koláč je upečený, keď odskočí od formy. Ak je potrebné, aby ružičky trošku zozlatli, zložte v konečnej fáze papier a dajte koláču ešte 4 minútky. Koláč rozkrájajte medzi ružičkami na nepravidelné kúsky. Podávajte dozdobený lístkami bazalky.

Ak chcete, upečený koláč z formy ľahko vyberiete. Tekutá náplň stuhne a cesto samo odskočí od stien formy. Koláč teda môžete porciovať oboma spôsobmi, vo forme priamo na stole alebo na ozdobnom tanieri.

quiche-se-sunkovymi-ruzickami2
Koláč rozkrájajte ostrým nožom tak, aby ste si ružičky neporušili, teda stredom náplne. Počítajte s tým, že sa o posledný kúsok hostia pobijú :o)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *