Jún je nielen mesiacom jahôd, ale aj začínajúcej úrody levandule. Tá práve v týchto dňoch začína vyfarbovať svoje kvety, ktoré v závislosti od odrody hrá všetkými odtieňmi fialovej.
Tiež mám na záhrade dva kríky (resp. jeden superker, pretože som ich pred rokmi zasadila príliš blízko seba a obe rastliny už sa dávno prerástli) a každý kvitne inak. Jeden má klasické, levanduľovo fialové kvietky, druhý je o poznanie svetlejší. A hoci nie som žiadny bezbrehý levanduľový fanúšik, zasadiť ju bolo jedno z najlepších rozhodnutí - včely ju úplne milujú a čaká ma teraz niekoľko týždňov, kedy kríky budú doslova obsypané nielen kvietkami, ale aj veselým bzukotom včelích robotníc.
Každoročne ale riešim, kedy je vlastne ten pravý čas ju zožať a obvykle ju nezberám vôbec, pretože sa mi ju nechce včelám brať. Keď už sa ale pre strih nakvitnutých stoniek rozhodnem (ďalšie kríčky mám v kvetináčoch pred domom), zakaždým váham, ako veľmi do kríka zasiahnuť, aby som ich nepoškodila. Tento rok som to teda pojala zodpovednejšie ako vlani a naštudovala si k tomu množstvo dostupných informácií. A tu ich odo mňa máte pekne prehľadne aj vy.
Levanduľa lekárska, latinsky lavandula oficinalis, je aromatická liečivá bylina typická pre západné stredomorské pobrežie. V slovenských krajinách ale nie je nováčikom, ľudovo sa jej hovorí aj dulenka alebo špikanard. Kto drobné kvietky umiestnené v klasoch na špičkách tuhých drevnatých stoniek skúmal, neprekvapí ho, že je príbuzná hluchaviek. Jej kvety pôsobia antimikrobiálne a aromaterapeuticky, pomôže proti úzkostiam, nespavosti, bolestiam hlavy i závratom, levanduľový olej ocenia pri masážach reumatici. Až tretinu levanduľových silíc tvorí linalool, ktorý sa používa na výrobu kozmetiky a ktorý je spoluzodpovedný aj za typickú vôňu.
Levanduľové kvety sa do kúpeľov pridávali už v starom Ríme, odkiaľ si nesie aj svoj názov - lavere znamená latinsky umývať sa. Odpudzuje šatníkové mole a ďalší ťažký hmyz, najmä vo Francúzsku a Španielsku je neoddeliteľnou súčasťou mnohých receptov, slávne provensálske korenie by bez nej neexistovalo.