Aranžmán na mesiac december: svietiaca vianočná hviezda

Ježkovia pečení i nepečení
30.11.2024
Jemná rybacia polievka
6.12.2024

Vianočná hviezda je rastlinou krátkeho dňa, takže si náramne rozumie s decembrovým režimom striedania krátkeho dňa a dlhej noci.

Akonáhle jej obmedzíte prísun denného svetla, bude náramne spokojná. Od piatej hodiny popoludní až do rána potrebuje mať pokoj. Predovšetkým to platí pre obdobie, kedy sa vyfarbujú jasne červené listy vyzerajúce ako veľké kvety. V tejto dobe nám prýštec najkrajší (vianočná hviezda) v Spojených štátoch známy ako Poinsettia, prináša mnoho radosti do našich zimných príbytkov a stáva sa korunou vianočnej výzdoby.

Úchvatná rastlina pochádza z Mexika, kde horiace kríky a takmer štvormetrové stromčeky oslnili Joela Robertsa Poinsetta, vtedajšieho prvého veľvyslanca USA natoľko, že rastlinu roku 1826 priviezol do Spojených štátov. Listové ružice dnes majú aj svetlo zelenú, ružovú, lososovú, bielu či smotanovú farbu. Domov si ju môžete zaobstarať v mnohých nádherných kultivaroch i rôzneho vzrastu, od miniatúr po krehké stromčeky na kmienku. Pri správnej starostlivosti sa budete 3 – 4 mesiace tešiť z jej krásy.

ako sa starať o vianočnú hviezdu

  • Vianočná hviezda (Euphorbia pulcherrima) má malé žlté kvety umiestnené medzi listami. Sú však nenápadné, ale všimnite si ich pri nákupe rastliny. Pokiaľ sú zvädnuté a čiastočne opadané, hviezda nie je v kondícii a doma vám dlho nevydrží; začne čoskoro zhadzovať listy.
  • Zakúpenú rastlinu doma postavte na svetlé miesto, ale bez priameho slnka. Ideálne sa jej najlepšie darí pri teplote 15 – 18 °C. Vzhľadom k tomu, že ju budete mať v teplejšom prostredí, nechajte ju aspoň týždeň na prechod v nižšej teplote a až potom ju použite na výzdobu.
  • V teplej miestnosti ju zalievajte raz týždenne a výdatnejšie.
  • V chladnejšom priestore jej predĺžite život. Ako nekvitnúca rastlina vám vyrastie a vydrží niekoľko rokov. Pri viacročnom pestovaní listene po odkvitnutí odstrihnite.
  • Ak sa chcete pokúsiť o to, aby hviezda v budúcom roku vyfarbila listene, zostrihnite ju po odkvitnutí na 15 cm a zaistite jej obdobie vegetačného pokoja. Trvá do mája až júna pri 15 - 17 °C. Po celý čas ju nechajte takmer na suchu. Potom ju presaďte do bežnej kvetinovej zeminy s prímesou rašeliny a presuňte ju do priestoru s 18 - 20 °C. Zaistite jej dostatok vody a občas ju prihnojte. V niektorých prípadoch sa ešte raz vyfarbí a vykvitne.

ČO VŠETKO BUDETE POTREBOVAŤ NA VÝROBU KVETINOVÉHO ARANŽMÁNU

Dekorácie, pri ktorých rastline neublížite a len ich nápadito využijete, mám veľmi rada. S črepníkovými rastlinami je práca jednoduchá, a po sviatkoch, keď aranžmán rozoberiete, si vianočná hviezda bude opäť žiť svojim životom. Pretože cez Vianoce sa radi ponoríme do tmy a žiary svetielok, môžete si rozsvietiť aj hviezdu, z ktorej sa stane veľkolepá dekorácia. 

Celý charakter aranžmánu sa premení zvolenými odtieňmi rastliny. Predstavte si ho napríklad v lososovo ružovej a striebornej. Na dekoráciu si pripravte:

  • vianočnú hviezdu ľubovoľnej farby, priemer kvetináča 10 cm
  • obyčajný plastový obal na kvetináč, aby šla rastlina zalievať
  • 1,5 m široké dekoračné stuhy s tvarovacím drôtikom
  • sklenenú misu, široký valec, misu na triffle
  • asi 300 g vlašských orechov
  • dlhšia svietiaca reťaz s ledkami
  • veľký zväzok imela v doplňujúcej farbe
  • niekoľko drobných farebných vianočných guličiek

Pre aranžmán som vybrala misu na trifle, je to široká misa na nôžke, ale môžete využiť napríklad nižší sklenený valec, ktorý máte doma na kvety, alebo hladkú kuchynskú misku. Záleží len na tom, aby okolo vloženého kvetináča zostalo dostatok priestoru na reťaz a vetvičky imela. Najprv vložte rastlinu do plastového obalu, ktorý nemá odtokovú dierku. Hviezdu budete musieť počas sviatkov najmenej 2× zaliať. Obal potom starostlivo omotajte stuhou, aby vyzeral pekne. Ak máte stuhu s tvarovacími drôtikmi v okrajoch, tým lepšie. Potom rastlinu umiestnite do sklenenej misy a okolo nasypte orechy. Imelo si rozdeľte na jednotlivé vetvičky a skráťte ich na dĺžku, ktorá vyhovuje výške misky a zasahuje až pod listy hviezdy. Začnite aranžovať.

STUDENÉ SVETLO RASTLINE NEUBLIŽÍ

Orechy na dne misy vám pomôžu s upevnením stoniek imela. Pekne sa vklinú medzi nich a budú držať na mieste. Najprv však nad vrstvu orechov vložte reťaz a voľne ňou obtočte kvetináč. Až potom začnite dookola zapichovať vetvičky imela. Snažte sa, aby zasahovali až na dno, aby sa dobre zafixovali medzi orechmi. Nakoniec do aranžmánu vložte niekoľko malých vianočných guličiek vo farbe, ktorá ladí s celkom. 

Z aranžmánu vznikne veľká a košatá dekorácia, umiestnite ju na miesto, pri ktorom radi odpočívate a rozsvieťte ho kedykoľvek vás napadne. Pre fotografovanie som zvolila najtradičnejšiu farebnosť Vianoc – červenú a zlatú. Úžasne ale vyznie v bielej a zlatej/lososovej a striebornej/žltozelenej so zeleným imelom. Prajeme tie najkrajšie Vianoce! 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *