Stále ešte panujú pekné dni, a tak sa tak pozerám okolo seba, aj do záhradiek, ako sa príroda mení. Jeseň je krásna. Ponúka farby, ktoré akoby po celý rok neexistovali. Myslím, že je čas zavesiť na dvere vítací veniec, alebo nejaké nápadité aranžmány…
Ako býva mojím zvykom, donesiem si domov všetko, čo mi cvrnkne o klobúk. Venček mám na dverách každý rok, ale ešte skúsim tento rok niečo iné. Chcem si uviazať obyčajnú kyticu z vresu – a zastrčím ju do obráteného strúhadla. Myslím, že pôjde celkom dobre zavesiť.
Moja túžba po získaní starého zhrdzaveného strúhadla zatiaľ nebola vypočutá, tak som si poradila s poriadne olúpanou patinou. Inšpirovalo ma minulé lakovanie strúhadla, ktoré som spracovala ako stojan na bižutériu. Zostalo trocha smotanovej farby, tak som prikúpila akrylovú farbu s medeným efektom, a hurá na to!
ČO BUDETE POTREBOVAŤ NA JESENNÝ ARANŽMÁN
Ak budete mať šťastie, potom zoženiete zubom času opotrebované strúhadlo. Podobne môžete aranžovať kytičku aj dovnútra veľkého smaltovaného sitka. Pripravte si:
Ako urobiť patinu na novom strúhadle, vysvetlím hneď na nasledujúcom obrázku. Celý vtip tohto aranžmánu je v tom, že obrátené strúhadlo vyzerá ako váza. Uško, ktoré sa ocitne dole, je možné ešte využiť na zavesenie čohokoľvek. Samozrejme za predpokladu, že strúhadlo dobre pripevníte na dvere, či na stenu. Spojenie usušených ruží s ružovým vresom v rôznych odtieňoch mi prišlo pôvabné. Pracovala som s čerstvým vresom, ktorý sa v aranžmánoch krásne usuší, a s pripravenou kyticou 9 ks ruží. Občas natrafím na výpredaj ruží v obchoďáku; kytica tak stojí pár euro. Kupujem si ich na sušenie, nevadí, že sú kvety trochu zvädnuté. Keď ich správne usušíte, využijete ich do rôznych väzieb.
TROŠKA NEDBALEJ ELEGANCIE
Strúhadlo odmastite a pomocou rozstrihanej kuchynskej huby 2× natupujte základnou béžovou farbou. Postupujte podľa návodu tu. Patinu som vytvorila na dobre zaschnutom základnom povrchu. Pomocou štetca naneste hustú farbu na povrch hubky, a opäť kolmými dotykmi natupujte strúhadlo v miestach, kde vám to príde zaujímavé. Čerstvú farbu je možné opäť niekde zotrieť, ako sa vám to bude páčiť. Strúhadlo nechajte uschnúť do druhého dňa a zatiaľ si pripravte kyticu.
RUŽA A VRES
Keď som kyticu krásne naaranžovala, nebolo to ono. K podivuhodnému strúhadlu sa lepšie hodila určitá nedbalosť. Kyticu som teda zviazala obyčajnejšie. Dozadu patria dlhšie stvoly vresu, pred ne som položila zviazanú kytičku nasušených ruží, a nakoniec som vytvorila boky kytice z kratších vetvičiek vresu. Pár som ich naaranžovala dopredu a tiež medzi ružičky. Kyticu som pevne zviazala povrázkom.
ŠÍRKA KYTICE
Kytica musí byť pomerne plná a mala by sa rozširovať tak, aby zaplnila otvor v strúhadle. Len tak vám neprepadne nižšie, než si prajete. Pokiaľ dáte strúhadlo dopredu tými menšími otvormi, potom je možné spodok strúhadla vypchať pokrčeným papierom. Vytvoríte tak oporu pre kyticu. Veľkými otvormi je však výplň vidieť, takže sa musíte s kyticou trafiť tak akurát.
TAKTO JE TO CELÉ
Aranžmán pôsobí veľmi dobre. Zavesenie je jednoduché. Zadnými otvormi som vodorovne prevliekla kus drôtika, spojila ho zakrútením do tvaru obdĺžnika a zavesila na stenu. Môžete použiť aj povrázky a záves priznať nad vrcholom kytice. Potom vám stačí klinec alebo hrubá skoba, prečo nie. Nakoniec som strúhadlo obtočila hrubším prírodným povrázkom.
Prajem vám krásny jesenný čas v prírode, určite objavíte množstvo surovín, ktoré idú skvele spracovať!