Horúce nápoje proti prechladnutiu (+ jeden extra tip navyše)

Silvester rýchlo a s chuťou
31.12.2024

Nový rok sa často nesie v znamení sychravého počasia a teploty nad nulou navyše nahrávajú šíreniu respiračných ochorení. Teplé nápoje sa v takých chvíľach stávajú účinnou zbraňou, ich blahodarný účinok spočíva v ich schopnosti zahriať telo a posilniť imunitný systém.

Tradičnými bojovníkmi sú suroviny ako zázvor alebo brusnice, zapojiť toho ale možno oveľa viac, či už sa jedná o byliny, ovocie a zeleninu alebo korenie. Nebojte sa toho a pustite sa do prípravy šálky horúceho nápoja, ktorý vám poriadne prehreje kosti. Či už ako prevencia alebo ako súčasť riešenia nepríjemného prechladnutia alebo nejakej tej sezónnej virózy.

Siahnite tiež pre poriadnej dávke vitamínu D a C, nezabúdajte ani na zinok alebo horčík – to všetko je nevyhnutné pre správne fungovanie imunitného systému. Od veci nie je ani detox po cukre a sacharidoch všeobecne nabitých Vianociach a zaviesť do jedálničku dostatok vlákniny, aby nás prečistila; nie nadarmo sa hovorí, že imunita sídli v črevách.

Nezabúdajme ani na výživnú a teplú zeleninovú polievku, ktorá je bohatá na živiny a vitamíny. Rozmanitá zelenina telu poskytne potrebné vitamíny a minerály, posilňuje imunitný systém a pôsobí ako prevencia proti prechladnutiu. Najlepšou stratégiou proti prechladnutiu je prevencia. Doprajte si teplé nápoje pravidelne a udržujte telo v teple. Kombinácia teplých nápojov a zdravého životného štýlu môže byť kľúčom k posilneniu imunitného systému a ochrane pred prechladnutím nielen v novom roku.

Môj tip navyše: Už roky si v prípade nejakého toho neduhu varím špeciálny dryák, ktorého základom je rooibos. Ten je totiž najsilnejším prírodným antihistaminikom, takže pomáha spľasnúť opuchy slizníc. Do neho pridám kúsok zázvoru (ale len kúsok a na chvíľu), kúsok cejlónskej škorice a pár klinčekov, oboje sú antibakteriálne a protizápalové, prisladím medom a podľa chuti aj dochutím citrónom.

Na prípravu pravého marockého mätového čaju je samozrejme najlepšia čerstvá mäta, ale chápem, že tá sa v zime zháňa ťažšie. Ak v obchodoch nezoženiete črepník plný čerstvej mäty, siahnite do zásob v mrazničke alebo jednoducho po klasickej sušenej byline. Ani sušením totiž mäta nestratí nič zo svojich blahodarných účinkov.

Na prípravu nádchovníkového sirupu nie je zlé ročné obdobie, takže ak nemáte po ruke sirup, pustite sa do prípravy nového. Pár lyžičiek takého sirupu potom stačí zaliať horúcou vodou a skvelý horúci nápoj plný zdravia je na svete. Pridať môžete aj nejaké to obľúbené korenie alebo vrecko čaju.

Exotické ovocie plné vitamínov a korenia ako škorica, klinčeky alebo badián plné pre imunitu prospešných látok. Príprava exotického pečeného čaju nie je nijako zložitá a zvládne ju naozaj každý, pridať môžete hrozienka alebo sušené jabĺčka, ktoré sa z čaju potom dajú parádne vyjesť. Pozor, vhodné aj ako darček!

Priznávam, že horúca hruška, najmä, ak do nej pridáte nejaký ten alkohol, nie je práve esencia zdravého životného štýlu. Pokiaľ si ale dáte tú prácu s rozvarením hrušiek alebo siahnete po kvalitnom hruškovom mušte, doplníte telu aspoň vlákninu a prečistíte zažívanie. A s alkoholom v zime opatrne, však to poznáte. :-)

Ak je ľahké niečím okrem respiračných ochorení v chladnom počasí trpieť, potom sú to rôzne nepríjemnosti s močovými cestami. Na oboje sú skvelé staré dobré brusnice, tak neváhajte, pridajte kúsok zázvoru, čaju earl grey a pomarančovej šťavy a pustite sa do výroby tohto lahodného čaju. Za mňa je to jeden z najlepších receptov na našom blogu!


MOHLO BY SA VÁM HODIŤ...


 

Články, ktoré by vás ešte mohli zaujať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *